Under 13s

Fixtures and results for Under 13s:

Thurs 25th Apr          
           
Delting/Whalsay 2-2 Thistle Endevour Shield – Group 1 Harbison 6.30pm
Shetland Girls v Ness Endevour Shield – Group 2 Clickimin 2 6.30pm
TSB 5-1 North Isles/Spurs Endevour Shield – Group 1 Fraser Park 6.30pm
Whitedale v Rangers Endevour Shield – Group 2 Strom 6.30pm
           
Thurs 2nd May          
           
North Isles/Spurs v Thistle Endevour Shield – Group 1 Brae 6.30pm
Rangers 8-5 Shetland Girls Endevour Shield – Group 2 Clickimin 2 6.30pm
TSB 1-1 Delting /Whalsay Endevour Shield – Group 1 Fraser Park 6.30pm
Whitedale v Ness Endevour Shield – Group 2 Strom 6.30pm
           
Thurs 9th May          
           
Delting/Whalsay v North Isles/Spurs Endevour Shield – Group 1 Brae 6.30pm
Ness v Rangers Endevour Shield – Group 2 Sandwick 6.30pm
Shetland Girls v Whitedale Endevour Shield – Group 2 Clickimin 4 6.30pm
Thistle v TSB Endevour Shield – Group 1 Clickimin 2 6.30pm
           
Thurs 16th May          
           
ALL TEAMS     7-a-side Friendlies Clickimin 1/2/3 6.30pm
           
Thurs 23rd May          
           
ALL TEAMS     7-a-side Tournament Clickimin 1/2/3 6.30pm
           
Sat 25th May          
           
Winner Group 1 v Winner Group 2 Endeavour Shield Final Clickimin 1 3.00pm
           
Thurs 30th May          
           
ALL TEAMS     7-a-side Tournament Clickimin 1/2/3 6.30pm
           
Thurs 6th June          
           
North Isles/Spurs v TSB Hastings Cup Yell 6.30pm
Rangers v Thistle Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
Shetland Girls v Delting/Whalsay Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
Whitedale v Ness Hastings Cup Strom 6.30pm
           
Thurs 13th June          
           
Delting/Whalsay v Rangers Hastings Cup Harbison 6.30pm
Ness v Shetland Girls Hastings Cup Sandwick 6.30pm
North Isles/Spurs v Thistle Hastings Cup Brae 6.30pm
TSB v Whitedale Hastings Cup Fraser Park 6.30pm
           
Thurs 20th June          
           
North Isles/Spurs v Ness Hastings Cup Brae 6.30pm
Rangers v TSB Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
Thistle v Shetland Girls Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
Whitedale v Delting/Whalsay Hastings Cup Strom 6.30pm
           
Thurs 27th June          
           
Delting /Whalsay v North Isles/Spurs Hastings Cup Brae 6.30pm
Ness v Rangers Hastings Cup Sandwick 6.30pm
Thistle v Whitedale Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
TSB v Shetland Girls Hastings Cup Fraser Park 6.30pm
           
Thurs 4th July          
           
ALL TEAMS     Whalsay 7s Harbison 6.30pm
ALL TEAMS     Postponed matches/Friendlies Various 6.30pm
           
Thurs 1st Aug          
           
ALL TEAMS     7s Summer Friendlies Clickimin 1/2/3 6.30pm
           
Thurs 8th Aug          
         
ALL TEAMS     7s Summer Friendlies Clickimin 1/2/3 6.30pm
           
Thurs 15th Aug          
           
ALL TEAMS     7s Summer Friendlies Clickimin 1/2/3 6.30pm
           
Thurs 22nd Aug          
           
Delting/Whalsay v Thistle Hastings Cup Brae 6.30pm
Ness v TSB Hastings Cup Sandwick 6.30pm
North Isles/Spurs v Whitedale Hastings Cup Yell 6.30pm
Shetland Girls v Rangers Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
           
Thurs 29th Aug          
           
Ness v Delting/Whalsay Hastings Cup Sandwick 6.30pm
Rangers v North Isles/Spurs Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
Thistle v TSB Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
Whitedale v Shetland Girls Hastings Cup Strom 6.30pm
           
Thurs 5th Sept          
           
Rangers v Whitedale Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
Shetland Girls v North Isles/Spurs Hastings Cup Clickimin 1 6.30pm
Thistle v Ness Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
TSB v Delting/Whalsay Hastings Cup Fraser Park 6.30pm
           

Under 15s

Fixtures and results for Under 15s:

Tues 30th Apr          
           
Delting/Whalsay v Rangers Cluness Cup Harbison 6.30pm
Development Squad v North Isles Friendly Clickimin 4 6.30pm
Thistle v TSB Cluness Cup Clickimin 1 6.30pm
Whitedale/Spurs v Ness Cluness Cup Strom 6.30pm
           
Tues 7th May          
           
Ness v Development Squad Friendly Sandwick 6.30pm
Rangers v North Isles Cluness Cup Clickimin 1 6.30pm
Thistle v Delting/Whalsay Cluness Cup Clickimin 4 6.30pm
TSB v Whitedale/Spurs Cluness Cup Fraser Park 6.30pm
           
Tues 14th May          
           
Development Squad v Rangers Friendly Clickimin 4 6.30pm
Ness v TSB Cluness Cup Sandwick 6.30pm
North Isles V Thistle Cluness Cup Yell 6.30pm
Whitedale/Spurs v Delting/Whalsay Cluness Cup Strom 6.30pm
           
Tues 21st May          
           
Delting/Whalsay v Ness Cluness Cup Harbison 6.30pm
Development Squad v TSB Friendly Clickimin 4 6.30pm
North Isles v Whitedale/Spurs Cluness Cup Yell 6.30pm
Thistle v Rangers Cluness Cup Clickimin 1 6.30pm
           
Tues 28th May          
           
Development Squad v Thistle Friendly Clickimin 4 6.30pm
Ness v North Isles Cluness Cup Sandwick 6.30pm
Rangers v Whitedale/Spurs Cluness Cup Clickimin 1 6.30pm
TSB v Delting/Whalsay Cluness Cup Fraser Park 6.30pm
           
Tues 4th June          
           
Development Squad v Delting/Whalsay Friendly Clickimin 1 6.30pm
North Isles v TSB Cluness Cup Yell 6.30pm
Rangers v Ness Cluness Cup Clickimin 4 6.30pm
Whitedale/Spurs v Thistle Cluness Cup Strom 6.30pm
           
Tues 11th June          
           
Delting/Whalsay v North Isles Cluness Cup Brae 6.30pm
Development Squad v Whitedale/Spurs Friendly Clickimin 4 6.30pm
Ness v Thistle Cluness Cup Sandwick 6.30pm
TSB v Rangers Cluness Cup Fraser Park 6.30pm
           
Tues 18th June          
           
Delting/Whalsay v TSB Brian Peterson Memorial Harbison 6.30pm
Development Squad v Thistle Friendly Clickimin 1 6.30pm
North Isles v Ness Brian Peterson Memorial Yell 6.30pm
Whitedale/Spurs v Rangers Brian Peterson Memorial Strom 6.30pm
           
Tues 25th June          
           
Development Squad v TSB Friendly Clickimin 4 6.30pm
Ness v Delting/Whalsay Brian Peterson Memorial Sandwick 6.30pm
Rangers v Thistle Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.30pm
Whitedale/Spurs v North Isles Brian Peterson Memorial Strom 6.30pm
           
Tues 2nd July          
           
Delting/Whalsay v Whitedale/Spurs Brian Peterson Memorial Brae 6.30pm
Development Squad v Rangers Friendly Clickimin 4 6.30pm
Thistle v North Isles Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.30pm
TSB v Ness Brian Peterson Memorial Fraser Park 6.30pm
           
Tues 9th July          
           
FREE WEEK          
           
Tues 16th July          
           
Delting/Whalsay v North Isles Summer Cup – R1 Brae 6.30pm
Rangers v Ness Summer Cup – R1 Clickimin 1 6.30pm
Shetland Girls v TSB Summer Cup – R1 Clickimin 4 6.30pm
Whitedale/Spurs v Thistle Summer Cup – R1 Strom 6.30pm
           
Tues 23rd July          
           
Winner A v Winner B Summer Cup – SF1 TBC 6.30pm
Winner C v Winner D Summer Cup – SF2 TBC 6.30pm
           
Sat 27th July          
           
Winner SF1 v Winner SF2 Summer Cup Final Clickimin 1 5.30pm
           
Tues 30th July          
           
ALL TEAMS     7 a-side friendlies Clickimin TBC 6.00pm
           
Tues 6th Aug          
           
FREE WEEK          
           
Tues 13th Aug          
           
ALL TEAMS     7 a-side friendlies Clickimin TBC 6.00pm
           
Tues 20th Aug          
           
Delting/Whalsay v Thistle Brian Peterson Memorial Brae 6.30pm
Development Squad v Ness Friendly Clickimin 4 6.30pm
North Isles v Rangers Brian Peterson Memorial Yell 6.30pm
Whitedale/Spurs v TSB Brian Peterson Memorial Strom 6.30pm
           
Tues 27th Aug          
           
Development Squad v North Isles Friendly Clickimin 4 6.00pm
Ness v Whitedale/Spurs Brian Peterson Memorial Sandwick 6.00pm
Rangers v Delting/Whalsay Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.00pm
TSB v Thistle Brian Peterson Memorial Fraser Park 6.00pm
           
Tues 3rd Sept          
           
North Isles v Delting/Whalsay Brian Peterson Memorial Yell 6.00pm
Rangers v TSB Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.00pm
Thistle v Ness Brian Peterson Memorial Clickimin 4 6.00pm
Whitedale/Spurs v Development Squad Friendly Strom 6.00pm
           
Tues 10th Sept          
           
Development Squad v Delting/Whalsay Friendly Clickimin 1 6.00pm
Ness v Rangers Brian Peterson Memorial Sandwick 6.00pm
Thistle v Whitedale/Spurs Brian Peterson Memorial Clickimin 4 6.00pm
TSB v North Isles Brian Peterson Memorial Fraser Park 6.00pm

Under 18s

Fixtures and results for Under 18s:

Thurs 2nd May          
           
HND 5-3 TSB Cova Shield Cunningsburgh 6.30pm
Rangers 1-3 Whitedale Cova Shield Clickimin 1 6.30pm
Thistle 0-10 Spurs Cova Shield Clickimin 4 6.30pm
           
Thurs 9th May          
           
Spurs 6-1 HND Cova Shield Clickimin 1 6.30pm
TSB 3-1 Rangers Cova Shield Hamnavoe 6.30pm
Whitedale 4-2 Thistle Cova Shield Strom 6.30pm
           
Thurs 16th May          
           
Rangers v Thistle Cova Shield Clickimin 4 6.30pm
TSB v Spurs Cova Shield Fraser Park 6.30pm
Whitedale v HND Cova Shield Strom 6.30pm
           
Thurs 23rd May          
           
HND v Rangers Cova Shield Cunningsburgh 6.30pm
Thistle v TSB Cova Shield Gilbertson 6.30pm
Whitedale v Spurs Cova Shield Strom 6.30pm
           
Sat 1st June          
           
Shetland v Orkney Junior Inter-county Gilbertson 6.30pm
           
Thurs 6th June          
           
Spurs v Rangers Cova Shield Gilbertson 6.30pm
Thistle v HND Cova Shield Clickimin 1 6.30pm
TSB v Whitedale Cova Shield Fraser Park 6.30pm
           
Thurs 13th June          
           
Rangers v HND Tommy Burgess – Prelim 1 Clickimin 4 6.30pm
Thistle v TSB Tommy Burgess – Prelim 2 Gilbertson 6.30pm
           
Thurs 20th June          
           
Winner Prelim 1 v Spurs Tommy Burgess – Semi TBC 6.30pm
Winner Prelim 2 v Whitedale Tommy Burgess – Semi TBC 6.30pm
           
           
Thurs 27th June          
           
HND v Spurs TC Cup Cunningsburgh 6.30pm
Rangers v TSB TC Cup Clickimin 1 6.30pm
Thistle v Whitedale TC Cup Clickimin 4 6.30pm
           
Sun 30th June          
           
Winner Semi 1 v Winner Semi 2 Tommy Burgess – Final Gilbertson 3.00pm
           
Thurs 4th July          
           
Rangers v Whitedale TC Cup Gilbertson 6.30pm
Spurs v Thistle TC Cup Clickimin 4 6.30pm
TSB v HND TC Cup Fraser Park 6.30pm
           
Thurs 11th July          
           
HND v Thistle TC Cup Cunningsburgh 6.30pm
Rangers v Spurs TC Cup Gilbertson 6.30pm
Whitedale v TSB TC Cup Strom Park 6.30pm
           
Thurs 1st Aug          
           
Spurs v Thistle Rocklea Cup – Prelim 2 Gilbertson 6.30pm
Whitedale v Rangers Rocklea Cup – Prelim 1 Strom Park 6.30pm
           
Thurs 22nd Aug          
           
Winner Prelim 1 v HND Rocklea Cup – Semi TBC 6.30pm
Winner Prelim 2 v TSB Rocklea Cup – Semi Clickimin 1 6.30pm
           
Thurs 29th Aug          
           
Rangers v HND TC Cup Clickimin 1 6.30pm
Spurs v Whitedale TC Cup Gilbertson 6.30pm
TSB v Thistle TC Cup Fraser Park 6.30pm
           
Sun 1st Sept          
           
Winner Semi 1 v Winner Semi 2 Rocklea Cup Final Seafield 5.00pm
           
Thurs 5th Sept          
           
Thistle v Rangers TC Cup Gilbertson 6.30pm
TSB v Spurs TC Cup Burra 6.30pm
Whitedale v HND TC Cup Strom 6.30pm

OCEAN KINETICS CONFIRMED AS 2019 SPONSOR

Shetland Football Association (SFA) are delighted to announce that our long-term supporter and sponsor Ocean Kinetics have become the single sponsor of our 2019 celebrations as well as the Premier League.

The local and international engineering business serving the energy, renewables, marine, power & utilities, aquaculture and decommissioning sectors have long been a great supporter of Shetland Football Association.

Magnus Flaws, President of the SFA said “much of what we plan in celebration of the Association’s 100th year is, we feel, exciting and will certainly drag many a footballer and supporter down memory lane. We also hope that putting one of the biggest participation sports in the public eye throughout the year in such a fashion will help us perhaps entice supporters, ex-players, new players, and most importantly volunteers to the sport and our leagues.

Football has always drawn great interest in Shetland and although many may say and feel it is not what it once was it is not that long ago one of the largest crowds ever seen at a sporting event in Shetland was at Gilberston Park to witness a glorious occasion in 2005.

Around 18 months ago the committee of the SFA decided that the celebrations to mark 100 years of senior football under the organisation of Shetland Football should be special and could also be a chance to enhance the popularity of the sport in Shetland. Without the valuable and much valued assistance of a local business such as Ocean Kinetics we simply couldn’t do that.”

They support us, please support them.

https://www.oceankinetics.co.uk/

Juniors

All remaining U13s, U15s and U18s fixtures are listed below. For individual age-group fixtures and results, please select relevant tab:

All photos for the junior sections are provided by Gordon Siegel:
https://www.gordonsiegelphotography.co.uk/sjfa

Tues 21st May            
15s Delting/Whalsay v Ness Cluness Cup Harbison 6.30pm
15s Development Squad v TSB Friendly Clickimin 4 6.30pm
15s North Isles v Whitedale/Spurs Cluness Cup Yell 6.30pm
15s Thistle v Rangers Cluness Cup Clickimin 1 6.30pm
             
Thurs 23rd May            
13s ALL TEAMS     7-a-side Tournament Clickimin 1/2/3 6.30pm
             
18s HND v Rangers Cova Shield Cunningsburgh 6.30pm
18s Thistle v TSB Cova Shield Gilbertson 6.30pm
18s Whitedale v Spurs Cova Shield Strom 6.30pm
             
Sat 25th May            
13s Winner Group 1 v Winner Group 2 Endeavour Shield Final Clickimin 1 3.00pm
             
Tues 28th May            
15s Development Squad v Thistle Friendly Clickimin 4 6.30pm
15s Ness v North Isles Cluness Cup Sandwick 6.30pm
15s Rangers v Whitedale/Spurs Cluness Cup Clickimin 1 6.30pm
15s TSB v Delting/Whalsay Cluness Cup Fraser Park 6.30pm
             
Thurs 30th May            
13s ALL TEAMS     7-a-side Tournament Clickimin 1/2/3 6.30pm
             
Sat 1st June            
18s Shetland v Orkney Junior Inter-county Gilbertson 6.30pm
             
Tues 4th June            
15s Development Squad v Delting/Whalsay Friendly Clickimin 1 6.30pm
15s North Isles v TSB Cluness Cup Yell 6.30pm
15s Rangers v Ness Cluness Cup Clickimin 4 6.30pm
15s Whitedale/Spurs v Thistle Cluness Cup Strom 6.30pm
             
Thur 6th June            
13s North Isles/Spurs v TSB Hastings Cup Yell 6.30pm
13s Rangers v Thistle Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
13s Shetland Girls v Delting/Whalsay Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
13s Whitedale v Ness Hastings Cup Strom 6.30pm
             
18s Spurs v Rangers Cova Shield Gilbertson 6.30pm
18s Thistle v HND Cova Shield Clickimin 1 6.30pm
18s TSB v Whitedale Cova Shield Fraser Park 6.30pm
             
Tues 11th June            
15s Delting/Whalsay v North Isles Cluness Cup Brae 6.30pm
15s Development Squad v Whitedale/Spurs Friendly Clickimin 4 6.30pm
15s Ness v Thistle Cluness Cup Sandwick 6.30pm
15s TSB v Rangers Cluness Cup Fraser Park 6.30pm
             
Thur 13th June            
13s Delting/Whalsay v Rangers Hastings Cup Harbison 6.30pm
13s Ness v Shetland Girls Hastings Cup Sandwick 6.30pm
13s North Isles/Spurs v Thistle Hastings Cup Brae 6.30pm
13s TSB v Whitedale Hastings Cup Fraser Park 6.30pm
             
18s Rangers v HND Tommy Burgess – Prelim 1 Clickimin 4 6.30pm
18s Thistle v TSB Tommy Burgess – Prelim 2 Gilbertson 6.30pm
             
Tues 18th June            
15s Delting/Whalsay v TSB Brian Peterson Memorial Harbison 6.30pm
15s Development Squad v Thistle Friendly Clickimin 1 6.30pm
15s North Isles v Ness Brian Peterson Memorial Yell 6.30pm
15s Whitedale/Spurs v Rangers Brian Peterson Memorial Strom 6.30pm
             
Thur 20th June            
13s North Isles/Spurs v Ness Hastings Cup Brae 6.30pm
13s Rangers v TSB Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
13s Thistle v Shetland Girls Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
13s Whitedale v Delting/Whalsay Hastings Cup Strom 6.30pm
             
18s Winner Prelim 1 v Spurs Tommy Burgess – Semi TBC 6.30pm
18s Winner Prelim 2 v Whitedale Tommy Burgess – Semi TBC 6.30pm
             
Tues 25th June            
15s Development Squad v TSB Friendly Clickimin 4 6.30pm
15s Ness v Delting/Whalsay Brian Peterson Memorial Sandwick 6.30pm
15s Rangers v Thistle Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.30pm
15s Whitedale/Spurs v North Isles Brian Peterson Memorial Strom 6.30pm
             
Thur 27th June            
13s Delting /Whalsay v North Isles/Spurs Hastings Cup Brae 6.30pm
13s Ness v Rangers Hastings Cup Sandwick 6.30pm
13s Thistle v Whitedale Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
13s TSB v Shetland Girls Hastings Cup Fraser Park 6.30pm
             
18s HND v Spurs TC Cup Cunningsburgh 6.30pm
18s Rangers v TSB TC Cup Clickimin 1 6.30pm
18s Thistle v Whitedale TC Cup Clickimin 4 6.30pm
             
Sun 30th June            
18s Winner Semi 1 v Winner Semi 2 Tommy Burgess – Final Gilbertson 3.00pm
             
Tues 2nd July            
15s Delting/Whalsay v Whitedale/Spurs Brian Peterson Memorial Brae 6.30pm
15s Development Squad v Rangers Friendly Clickimin 4 6.30pm
15s Thistle v North Isles Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.30pm
15s TSB v Ness Brian Peterson Memorial Fraser Park 6.30pm
             
Thurs 4th July            
13s ALL TEAMS     Whalsay 7s Harbison 6.30pm
13s ALL TEAMS     Postponed matches/Friendlies Various 6.30pm
             
18s Rangers v Whitedale TC Cup Gilbertson 6.30pm
18s Spurs v Thistle TC Cup Clickimin 4 6.30pm
18s TSB v HND TC Cup Fraser Park 6.30pm
             
Tues 9th July            
15s FREE WEEK          
             
Thurs 11th July            
18s HND v Thistle TC Cup Cunningsburgh 6.30pm
18s Rangers v Spurs TC Cup Gilbertson 6.30pm
18s Whitedale v TSB TC Cup Strom Park 6.30pm
             
Tues 16th July            
15s Delting/Whalsay v North Isles Summer Cup – R1 Brae 6.30pm
15s Rangers v Ness Summer Cup – R1 Clickimin 1 6.30pm
15s Shetland Girls v TSB Summer Cup – R1 Clickimin 4 6.30pm
15s Whitedale/Spurs v Thistle Summer Cup – R1 Strom 6.30pm
             
Tues 23rd July            
15s Winner A v Winner B Summer Cup – SF1 TBC 6.30pm
15s Winner C v Winner D Summer Cup – SF2 TBC 6.30pm
             
Sat 27th July            
15s Winner SF1 v Winner SF2 Summer Cup Final Clickimin 1 5.30pm
             
Tues 30th July            
15s ALL TEAMS     7 a-side friendlies Clickimin TBC 6.00pm
             
Thurs 1st Aug            
13s ALL TEAMS     7s Summer Friendlies Clickimin 1/2/3 6.30pm
             
18s Spurs v Thistle Rocklea Cup – Prelim 2 Gilbertson 6.30pm
18s Whitedale v Rangers Rocklea Cup – Prelim 1 Strom Park 6.30pm
             
Tues 6th Aug            
15s FREE WEEK          
             
Thurs 8th Aug            
13s ALL TEAMS     7s Summer Friendlies Clickimin 1/2/3 6.30pm
             
Tues 13th Aug            
15s ALL TEAMS     7 a-side friendlies Clickimin TBC 6.00pm
             
Thurs 15th Aug            
13s ALL TEAMS     7s Summer Friendlies Clickimin 1/2/3 6.30pm
             
Tues 20th Aug            
15s Delting/Whalsay v Thistle Brian Peterson Memorial Brae 6.30pm
15s Development Squad v Ness Friendly Clickimin 4 6.30pm
15s North Isles v Rangers Brian Peterson Memorial Yell 6.30pm
15s Whitedale/Spurs v TSB Brian Peterson Memorial Strom 6.30pm
             
Thurs 22nd Aug            
13s Delting/Whalsay v Thistle Hastings Cup Brae 6.30pm
13s Ness v TSB Hastings Cup Sandwick 6.30pm
13s North Isles/Spurs v Whitedale Hastings Cup Yell 6.30pm
13s Shetland Girls v Rangers Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
             
18s Winner Prelim 1 v HND Rocklea Cup – Semi TBC 6.30pm
18s Winner Prelim 2 v TSB Rocklea Cup – Semi Clickimin 1 6.30pm
             
Tues 27th Aug            
15s Development Squad v North Isles Friendly Clickimin 4 6.00pm
15s Ness v Whitedale/Spurs Brian Peterson Memorial Sandwick 6.00pm
15s Rangers v Delting/Whalsay Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.00pm
15s TSB v Thistle Brian Peterson Memorial Fraser Park 6.00pm
             
Thurs 29th Aug            
13s Ness v Delting/Whalsay Hastings Cup Sandwick 6.30pm
13s Rangers v North Isles/Spurs Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
13s Thistle v TSB Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
13s Whitedale v Shetland Girls Hastings Cup Strom 6.30pm
             
18s Rangers v HND TC Cup Clickimin 1 6.30pm
18s Spurs v Whitedale TC Cup Gilbertson 6.30pm
18s TSB v Thistle TC Cup Fraser Park 6.30pm
             
Sun 1st Sept            
18s Winner Semi 1 v Winner Semi 2 Rocklea Cup Final Seafield 5.00pm
             
Tues 3rd Sept            
15s North Isles v Delting/Whalsay Brian Peterson Memorial Yell 6.00pm
15s Rangers v TSB Brian Peterson Memorial Clickimin 1 6.00pm
15s Thistle v Ness Brian Peterson Memorial Clickimin 4 6.00pm
15s Whitedale/Spurs v Development Squad Friendly Strom 6.00pm
             
Thurs 5th Sept            
13s Rangers v Whitedale Hastings Cup Clickimin 2 6.30pm
13s Shetland Girls v North Isles/Spurs Hastings Cup Clickimin 1 6.30pm
13s Thistle v Ness Hastings Cup Clickimin 4 6.30pm
13s TSB v Delting/Whalsay Hastings Cup Fraser Park 6.30pm
             
18s Thistle v Rangers TC Cup Gilbertson 6.30pm
18s TSB v Spurs TC Cup Burra 6.30pm
18s Whitedale v HND TC Cup Strom 6.30pm
             
Tues 10th Sept            
15s Development Squad v Delting/Whalsay Friendly Clickimin 1 6.00pm
15s Ness v Rangers Brian Peterson Memorial Sandwick 6.00pm
15s Thistle v Whitedale/Spurs Brian Peterson Memorial Clickimin 4 6.00pm
15s TSB v North Isles Brian Peterson Memorial Fraser Park 6.00pm

Monthly Fixtures/Results Round Up (March 2018)

Tues 20th March

Spurs 3-2 Scalloway – Highland Fuels QF1 – Scorers: Lewis Kay, Sam Maver & Connor Grant; Lowrie Leask (2)

Wed 21st March

Delting 0-2 Whalsay – Highland Fuels QF2 – Scorers: OG & Ross Irvine

Thurs 22nd March

Whitedale 5-1 Thistle – Highland Fuels QF3 – Scorers: Bobby Scott (2), Duncan Anderson (2) & Greg Tulloch; Stevie Michael

Fri 23rd March

Celtic 2-2 Ness (*Celtic win 5-4 on pens) – Highland Fuels QF4 – Scorers: James Aitken & Joel Bradley; Nethan Watson & OG

 

Mon 26th March

Celtic 0-3 Spurs – Highland Fuels SF1 – Scorers: Nathan MacDonald, Sean Maver & Connor Grant

Thurs 29th March

Whalsay 0-2 Whitedale – Highland Fuels SF2 – Scorers: Piotr Drozdowski & Allan Johnston

Fri 30th March

Spurs 1-1 Whitedale (Whitedale win 5-4 on pens) – Highland Fuels Final – Scorers: Josie Kay & Duncan Anderson

 

Shetland overcome Thurso to set-up St Duthus tie

Shetland FC have progressed to the quarter finals of the Jock Mackay Memorial Cup following an impressive 3-0 victory over Thurso on a blustery afternoon at the Dammies.

Goals from Joel Bradley, Gary Sutherland and James Aitken were enough to see off an experienced Thurso side, who will move top of the North Caledonian League if they win their two games in hand over Invergordon.

The prolonged delay with the fixture means that the blues will have to travel away again this coming weekend for the quarter final; an away tie against St Duthus who Shetland overcame on penalties the last time the teams met in 2016.

And the new-look Shetland management team will taking plenty of positives into the fixture as their team dominated for large spells against a Thurso team who have been in fine form this season.

From the first whistle, it was clear that wingers Greg Tulloch and Calvin Leask, and central striker Gary Sutherland, were going to be a real handful for the home side’s defence and their pace got them in behind on numerous occasions in the first period.

Sutherland had a couple of openings in the first 10 minutes but found the Thurso stopper, who was playing as a trialist on the day, in fine form, tipping the ball wide of the post with blue shirts sniffing for any rebound.

However the opener followed soon after with a well-rehearsed corner routine paying dividends for the ‘home’ side. James Aitken and Sutherland linked up well, with the latter swivelling around his defender and finding Joel Bradley in the box who made no mistake from a couple of yards.

The remainder of the half was dominated by the blues with the industrious centre midfield pairing of James Farmer and Stuart Copland controlling the game and feeding the ball to the pacey attackers.

Shetland captain Leighton Flaws was also getting in on the act down the left flank while right back Piotr Drozdowski also showed immense pace both going forward and tracking back.

Although the blues were on top, Thurso did manage to fashion a couple of chances but found keeper Saul Swanson in imperious form, pulling off a couple of excellent saves to keep the score at 1-0 going into the break.

The second period was a scrappier affair with Thurso seeing a bit more of the ball, linking up well through their central number 10 who was dropping deep to pick up possession. However there was no way past central defenders Bradley and Richard Arthur who were in no mood to surrender their clean sheet.

Shetland continued to look dangerous in attack however that final pass or shot was lacking, with the pitch making it difficult to control anything. Sutherland had another effort well saved while Farmer blasted just wide.

With the clock ticking, Sutherland’s persistence was rewarded and the Delting forward booked Shetland’s spot in the next round. After an excellent burst forward and through ball from substitute John Allan, Sutherland composed himself in front of goal and slotted the ball past the onrushing keeper for 2-0.

And the cherry on top was provided by Aitken, who side-stepped a couple of defenders and blasted into the far corner from just inside the box, again following good work from Allan.

The referee brought proceedings to a close at 3-0 with Shetland moving comfortably into the quarter finals, much to the delight of the small contingent of travelling fans.

Best on the day for Shetland was the ever-dangerous Sutherland who got a goal and an assist and Copland in the centre of midfield who put in a cracking performance.

After the game, Shetland manager Kevin Main praised the players’ fitness and attitude going into the game.

“The game presented an opportunity to test player fitness, work rate and technical ability at this stage of the year and considering the conditions, the players acquitted themselves very well.”

Goalscorer Bradley was also in a positive frame of mind after the final whistle: “Delighted with the result, it’s always tough away from home after so much travelling but everyone played well.”

“We put everything we’ve been working on at training over the winter into practice on the pitch and it paid off with a hard fought win.”

 

Shetland team: Saul Swanson, Piotr Drozdowski (Danny Thomson), Richard Arthur, Joel Bradley, Leighton Flaws, Stuart Copland, James Farmer (Stuart Farmer), Greg Tulloch (John Allan), James Aitken, Calvin Leask, Gary Sutherland.

Extended highlights of the match can be found here: https://www.youtube.com/watch?v=PmMFK-yMF4M (Credit Picture House)

 

Shetland to face Thurso in Jock Mackay Cup fixture

Following another series of postponements, Shetland FC are once again back in action this weekend with a Jock Mackay Cup first round tie against Thurso.

The date for the match has already been shifted twice due to North Caley League fixture movements in recent weeks, in what has been another disrupted winter campaign for the blues.

Their last competitive outing was last November, a 2-0 defeat to Ayrshire AFA in the first round of the inter-association cup.

Despite Shetland being the home team in the tie, they will ironically travel to Thurso’s home ground, the Dammies, for the match on Saturday afternoon.

Thurso, who are currently sitting second in the league, will provide stiff opposition for the young Shetland side who are looking to reclaim the trophy they won back in 2015.

Since then, Golspie Sutherland and Orkney have been crowned Jock Mackay champions with the latter overcoming the blues 2-1 on their way to glory last season.

The new management team of Kevin Main and Robert Geddes will be hoping for better fortunes this time out and have selected a strong squad for the trip south tonight.

14 of the young yet experienced 15-man squad all featured at the Island Games in Gotland last year and have amassed a number of county appearances down the years.

The incoming Spurs trio of Molloy, Ward and Harkness all miss out this weekend while county starters Maver and Clubb are also unavailable for the fixture.

Shetland squad travelling to Thurso: Grant Wood (Spurs), Saul Swanson (Thistle), Leighton Flaws (Delting), John Allan (Scalloway), Piotr Drozdowski (Whitedale), Joel Bradley (Celtic), Richard Arthur (Whalsay), Danny Thomson (Whalsay), Stuart Copland (Thistle), Stuart Farmer (Ness), James Farmer (Ness), Calvin Leask (Thistle), James Aitken (Celtic), Gary Sutherland (Delting) & Greg Tulloch (Whitedale).

New Fixture Secretary Announced and Cup Draws Made

Shetland Football Association are delighted to announce that a willing and able volunteer has stepped forward to join the committee as Premier League Fixtures Secretary. Clark Paton is now in office after a sub-committee of office bearers met with him to help set-up the season and get him up and running. We all wish Clark well and thank him on the committee’s behalf for volunteering to this crucial role. All clubs and other partners will be given Clark’s contact details by the Secretary in due course.

In the meantime, the delay in filling the role meant that the fixtures were a little behind where they need to be for season 2018 at this stage. That fact meant that the same sub-committee, along with Clark, drew both the Highland Cup fixtures and the Madrid Cup groups, they are as follows:

 

Highland Fuels draw:

Match 1: Spurs v Scalloway

Match 2: Delting v Whalsay

Match 3: Whitedale v Thistle

Match 4: Celtic v Ness United

 

Semi-final draw:

Winners match 2 v winners match 3

Winners match 4 v winners match 1

 

Madrid Cup draw:

Group A: Delting, Whitedale, Scalloway and Ness United

Group B: Whalsay, Thistle, Spurs and Celtic

 

Dates, pitch and referee details will be forthcoming from the Fixtures Secretary in due course.

Shetland out of Scottish Association Cup

Shetland FC have been knocked out of the Scottish Inter Association Cup at the first hurdle after a 2-0 defeat to 2016 winners Ayrshire AFA in the first round yesterday afternoon.

Goals either side of the break were enough to see the Ayrshire select through to the next round however the boys in blue dominated in spells and will be disappointed not to have taken the chances they’d done so well to create.

However there were plenty of positives to take from the team’s first outing since their 2-1 friendly defeat to the Scottish AFA select and their first competitive match since the intercounty in July.

The back line stood firm for the majority of the match; David Murray put in a fine performance in attack; and young Lewis Harkness was a threat throughout in his first appearance for the senior county team.

The early exchanges were largely dominated by the home side who were passing the ball around confidently across the pitch and Shetland struggled to keep the ball when they finally got it back.
Wood in the Shetland goal was the first of the two goalies to be tested but held well from a snap shot from the edge of the box.

After weathering the early storm, Shetland got their backs off the wall and started dominating proceedings with the front four of Tulloch, Aitken, Harkness and Murray seeing a lot more of the ball.

Set piece deliveries from Aitken found the heads of Arthur, Copland and Murray however Arthur and Copland’s flew agonisingly over while Murray’s was expertly tipped over the bar by the Ayrshire keeper.

The next chance fell to young Harkness but again the home stopper was in the way. Aitken beat his man down the right and looped a ball to the Spurs winger at the far post, but his shot was smothered from close range.

With the first half coming to a close, Ayrshire took the lead against the run of play. A ball down the right was met by a midfield runner, who slotted past the onrushing Wood.

The second half was largely dominated by the home side and it was clear to see which side was deep into their season. The Shetland management freshened up things, bringing on Calvin Leask and Magnus Thompson in an attempt to break Ayrshire’s dominance.

And Leask made an immediate impact, latching onto a Harkness through ball and side-footing goal-wards but the Ayrshire keeper was in no mood to give up his clean sheet.

The game was then put to bed by the home side after a deflected shot from the edge of the box flew agonisingly past the reach of Wood for 2-0.

Arthur struck a post from a corner and Bradley had a good chance but failed to connect as it just wasn’t to be for the hard-working Shetland team.

The match was brought to a close at 2-0 in what was a good outing for the boys in blue in their first appearance in the association cup against a strong Ayrshire side.

The squad would like to take this opportunity to thank Loganair for the transport to and from Glasgow for the match. Without their support and the support from our other sponsors, games on the mainland would not be possible which is essential for the development of the team.

Travelling Shetland squad for their game against Ayrshire AFA on Sunday. Back row (from left): Stuart Copland, Saul Swanson, Leighton Flaws, Joel Bradley, Richard Arthur & Liam Flaws. Front row: Piotr Drozdowski, Grant Wood, Magnus Thompson, Stuart Farmer, Lewis Harkness & Greg Tulloch. Missing from the photo: David Murray & James Aitken.